Zlaté a stříbrné mince American Eagle od renomované americké mincovny US Mint

Úvod

Mince American Eagle jsou jednou z nejuznávanějších a nejrozšířenějších investičních mincí na světě. Tyto mince, vydávané Spojenými státy, jsou ceněny pro svou vysokou kvalitu, ikonický design a vysoký obsah drahých kovů. V tomto článku se podíváme na historii, výrobu a důvody, proč byste měli zvážit přidání mincí American Eagle do své sbírky nebo investičního portfolia.

Historie American Eagle

Mince American Eagle byly poprvé vydány v roce 1986, a to ve zlaté a stříbrné verzi. Později přibyly i mince z platiny a palladia. Vydání těchto mincí bylo umožněno na základě Gold Bullion Coin Act z roku 1985. Mince byly vytvořeny s cílem poskytnout americkým občanům a investorům spolehlivý a kvalitní prostředek pro investice do drahých kovů.

Design a symbolika

Design mincí American Eagle je velmi ikonický a okamžitě rozpoznatelný. Na designu se podíleli významní umělci, kteří čerpali inspiraci z americké historie a symboliky.

Zlatá a stříbrná mince

Na lícové straně zlatých mincí se nachází slavný motiv Walking Liberty, který původně navrhl Adolph A. Weinman pro půl dolar v roce 1916. Liberty kráčí směrem ke slunci, které vychází nad horami, a symbolizuje svobodu a naději. Na rubové straně je zobrazen orel bělohlavý, symbol Spojených států, který drží olivovou ratolest ve svém zobáku a šípy ve svých pařátech.

Platinová mince

Platinové mince American Eagle nesou na lícové straně podobiznu Sochy Svobody, kterou navrhl John Mercanti. Rubová strana platinových mincí se mění každý rok, přičemž různé designy zobrazují různé aspekty americké historie a kultury.

Palladiová mince

Palladiové mince mají na lícové straně motiv Mercura, navržený Adolph A. Weinmanem, který byl původně použit pro desetník (dime) v roce 1916. Rubová strana zobrazuje orla, který sedí na skále s roztaženými křídly.

Technické specifikace

Mince American Eagle jsou k dispozici v několika variantách, pokud jde o kov a velikost. Níže jsou uvedeny hlavní specifikace:

Zlaté mince

American Eagle - zlatá investiční mince

 • Ryzost: 91,67% zlata (22 karátů)
 • Hmotnosti: 1 unce (31,1035 g), 1/2 unce, 1/4 unce, 1/10 unce
 • Průměr: 32,7 mm (1 unce)
 • Hodnota: 50 dolarů (1 unce)

Stříbrné mince

American Eagle - stříbrná investiční mince

 • Ryzost: 99,9%
 • Hmotnost: 1 unce (31,1035 g)
 • Průměr: 40,6 mm
 • Hodnota: 1 dolar

Platinové mince

American Eagle - platinová investiční mince

 • Ryzost: 99,95%
 • Hmotnosti: 1 unce (31,1035 g), 1/2 unce, 1/4 unce, 1/10 unce
 • Průměr: 32,7 mm (1 unce)
 • Hodnota: 100 dolarů (1 unce)

Palladiové mince

American Eagle - palladiová investiční mince

 • Ryzost: 99,95%
 • Hmotnost: 1 unce (31,1035 g)
 • Průměr: 34,036 mm
 • Hodnota: 25 dolarů

Výroba a kvalita

Mince American Eagle jsou vyráběny U.S. Mint (Americkou mincovnou), která má dlouhou tradici a je známá svou vysokou kvalitou výroby. Mincovna byla založena v roce 1792 a má více než dvě století zkušeností v oblasti mincovnictví. Každá mince je vyrobena s maximální precizností a důrazem na detail, což zaručuje její vysokou kvalitu a sběratelskou hodnotu.

Proč investovat do mincí American Eagle?

Existuje několik důvodů, proč jsou mince American Eagle považovány za výhodnou investici:

Vysoká ryzost a kvalita

Zlaté, stříbrné, platinové a palladiové mince American Eagle mají vysokou ryzost, což znamená, že obsahují téměř čistý kov. To z nich činí spolehlivou a hodnotnou investici.

Globální uznání

Díky svému ikonickému designu a vysoké kvalitě jsou mince American Eagle uznávány a oblíbené po celém světě. To zvyšuje jejich likviditu a snadnost prodeje, pokud se rozhodnete svou investici zpeněžit.

Kulturní a historická hodnota

Mince oslavuje bohatou historii Spojených států a je symbolem amerického dědictví. To z ní činí nejen finanční investici, ale také kus umění, který ocení každý sběratel.

Diversifikace portfolia

Investice do drahých kovů, jako je zlato, stříbro, platina a palladium, je výborným způsobem, jak diversifikovat své investiční portfolio. Mince American Eagle nabízejí stabilitu a bezpečí v dobách ekonomické nejistoty.

Závěr

Mince American Eagle jsou více než jen investiční mince. Jsou symbolem americké historie a kvality mincovnictví. Díky své vysoké ryzosti, ikonickému designu a globálnímu uznání jsou ideální volbou pro investory i sběratele. Ať už hledáte stabilní investici nebo chcete obohatit svou sbírku o krásný kus umění, mince American Eagle by měla být na vašem seznamu priorit.