Přepnout menu

K nákupu / Certifikace

Co je ASSAY?

Definice ASSAY v průmyslu drahých kovů má dva významy. Assay je v zásadě testovací postup analýzy a měření jemnosti kovu testováním jeho složení ve slitinách, drahých kovech a rudách. Jedná se o základní proces při určování množství drahého kovu v ložisku minerálů. Testeři poskytují výsledky a hodnocení testu a mapují je a používají je k vyhodnocení budoucích vrtných operací a potenciálních ložisek, které lze prozkoumat. Když hovoříme o drahých kovech, jako je zlato, stříbro nebo platina, termín ASSAY také označuje způsob, jak zajistit, aby mincovna  či rafinérie vyprodukovala určité slitky podle odpovídajících standardů čistoty a obsahu drahých kovů. Jinými slovy, mincovna a rafinérie nabízející na ASSAY kartě 0,9999  čistého zlata zaručuje, že všechny zlaté cihly vyražené v této šarži splňují standardy čistoty uvedené na kartě. 

Certifikace investičních slitků se označuje slovem ASSAY, u všech slitků by měl být na certifikátu podpis testujícího ( Certified Assayer ). Testování slitků pro rafinéry akredituje LBMA ( www.lbma.org.uk ), která určuje Assayery ( testující ). Seznam všech rafinérů pod LBMA najdete zde.

Po celém světě existuje mnoho rafinérií drahých kovů, některé působí na jejich domácích trzích a některé mezinárodně, dokonce globálně. Mnoho, ale v žádném případě ne všechny z těchto rafinerií je na seznamech dobrých dodávek zlata nebo stříbra. Tyto seznamy udržuje London Bullion Market Association (LBMA) a identifikují akreditované rafinerie velkých (velkoobchodních) zlatých a stříbrných slitků, které nadále splňují přísné a zdatné standardy rafinace a testování, a které jsou zároveň finančně životaschopné a stabilní společnosti. V současné době je na seznamu Good Delivery List se zlatem společnosti LBMA 71 rafinérů a na jeho seznamu Good Delivery List se stříbrem 81 rafinérií,  jen něco málo přes 50 z těchto rafinérií je akreditováno jak na zlato, tak na stříbro.

V nejvyšších vrstvách světových rafinérií drahých kovů vyniká řada jmen díky jejich naprosté škále a rodokmenu, jakož i díky jejich celosvětovému uznání značky při výrobě široké škály zlatých a stříbrných prutů s investičním stupněm. Tato jména zahrnují PAMP, Argor-Heraeus, Metalor Technologies, Heraeus, Valcambi, Tanaka Kikinzoku Kogyo a Rand Refinery.

Slitek s doprovodným certifikátem autentičnosti

Zde můžete vidět např. slitky od Vacambi s doprovodnými certifikáty ASSAY

Slitek v ASSAY kartě

Zde můžete např. vidět slitky od Argor-Heraeus SA v ASSAY kartě - vlevo verze, která se již nepoužívá, vpravo verze kterou má Argor.Heraeus nyní v nabídce

Rozdíl mezi ASSAY kartou ( certifikátem ) a doprovodným certifikátem ASSAY?

Assay karta - certifikát je zalitý v PET obalu spolu se slitkem, kdežto doprovodný certifikát ASSAY přichází se slitkem zvlášť. 

ASSAY karta (certifikát) nebo doprovodný certifikát o autentičnosti?

Při investování do drahých kovů jste si pravděpodobně všimli, že některé slitky přicházejí s certifikátem pravosti v zatavených PET obalech nebo doprovázeny certifikáty pravosti.

Je tomu tak kvůli praktičnosti. U menších slitků, které je možno zatavit do PET obalu velikosti kreditni karty se zatavuje slitek společně s certifikátem. U slitků, které nejsou zataveny v PET obalech se posílá doprovodný certifikát pravosti zvlášť.

Jaký typ certifikátu Vám tedy přijde zaléží na gramáži. Z pravidla všechny slitky do 100g jsou zataveny společně s certifikátem v ASSAY kartě, slitky nad 100 g se dodávají s doprovodným certifikátem Assay.

Poškození Assay karty ( ochraného obalu )

Slitky z rafinérií jsou dodáváné pouze v ochraných Assay kartách, které jsou náchylné k porušení.

Pokud není slitek dobře uložen, je s ním často manipulováno, hrozí porušení Assay karty a následné snížení ceny při zpětném výkupu.

Tabulka srážek u výkupu slitků s poškozeným (ztraceným) ochranným obalem. ( Assay karta )

ceník pro zákazníky  
platný od 1.1.2023  
Typ slitku Srážka ( Kč )
1g 50 Kč
2g+2,5g 100 Kč
5g 250 Kč
10g 500 Kč
20g 1 000 Kč
1oz (31,1g) 1 555 Kč
50g 2 500 Kč
100g 5 000Kč
250g 12 500Kč