Přepnout menu

K nákupu / Proč drahé kovy

Rostoucí globální riziko

Informovaní investoři jsou si plně vědomi celosvětově rostoucích ekonomických problémů,  které mohou mít dopad na zachování jejich nabytého bohatství. Na obzoru se rýsují nepopiratelná a bezprecedentní makroekonomická rizika.

Světový dluh ve výši 260 bilionů dolarů  je uměle spravován 28 biliony  dolary ve fiat měnách vytvořených globálními centrálními bankami v posledních dvou desetiletích. Takové úrovně dluhu a měnová „řešení“ jsou alarmující a jasné.

Na Zemi v tuto chvíli žije cca 7,7 miliardy lidí. To představuje zadlužení v průměru téměř 33 700 dolarů (zhruba tři čtvrtě milionu Kč) na každehé obyvatele planety bez rozdílu věku. 

Mimochodem jen samotné vládní dluhy nyní představují téměř 40 procent celkového světového dluhu, což je podle MMF "nejvyšší podíl od poloviny 60. let" minulého století. USA a Čína se na nárůstu globálního dluhu v prvním pololetí roku 2021 podílely více než 60 procenty. Samotné vládní dluhy letos podle IIF přesáhnou 70 bilionů dolarů, zatímco loni činily 65,7 bilionu. Za jejich růstem stojí zejména stoupající zadlužení federální vlády USA.

Rostoucí volatilita trhu a bankovní riziko

Stejně jasná je stále se zvyšující volatilita trhu, která následuje po tak extrémní dluhové politice. Tyto obavy spolu s operačními riziky, kterým čelí globální bankovní sektor vystavený nebezpečně nadhodnocenému trhu s deriváty, jsou v popředí našeho kritického myšlení.

Historické varovné signály

Naše společnost stejně jako naši sofistikovaní investoři vnímají ekonomickou historii a poučení z četných pokusů tvůrců politické scény vyřešit dluhovou krizi větším dluhem, vše zaplacené devalvací měny. Toto je fatální vzorec, jehož základní protilátkou bylo vždy obezřetné vlastnictví fyzického zlata a stříbra.